Etiket

Termal Etiket

Etiketler farklı farklı malzemelerden üretilir. Metal, florasan, kağıt, karton, kumaş, kuşe, vellum ve termal malzemelerle üretilen etiketler farklı amaçlara yönelik farklı alanlarda kullanılmaktadır. Termal etiketler ise direkt termal baskı ile baskı alınan etiket türleridir. Direk termal baskı yöntemiyle alınan baskılar dış etkilere karşı hassastır. Örneğin yazar kasa fişleri ve fax kağıtları bu türde baskı ile yazdırılır. Market raflarında da tercih sebebi olan direkt termal baskı alınan etiketlerin raf ömrü kısadır. Bu sebeple çok fazla dış etkilere maruz kalmayacak ve kısa süreli kullanımı olacak alanlarda tercih edilmelidir.

termal-etiketlerDirekt termal baskı alınırken yazıcı kafasındaki ısı sayesinde termal sıvılaşır ve baskı bu şekilde alınır. Kullanılan yazıcının direkt termal baskı almaya uyumlu olması gerekir. Ribon kullanımı direkt termal baskıda gereksizdir. Termal etiketler kendi içinde türlere sahiptir. Örneğin eco termal etiket en uygun fiyatlı termal etikettir. Farklı boyutlarda ve şekillerde etiket üretilebilirken etiketin malzemesi en kritik konudur. Eco termal etiket de yüzeyinde koruyucu katman bulunmamasıyla bilinir. Bu maliyetini azaltan bir konu olsa da dış etkenlere açık bir hal almasına sebep olur. Eco termal etiket bu haliyle 3-6 aylık raf ömrüyle birçok iş için uygundur. Bu 3-6 aylık süre sonundaysa yavaş yavaş beyaz kısımları kararmaya başlar. Sonunda üzerindeki baskılar okunmaz hale gelir.

Lamine termal etiketinse eco termal etikete göre üstün yanları vardır. Bu üstünlük etiketin yüzeyi ile ilgilidir. Lamine termal etiket diğer adıyla top termal etiket koruyucu katmana sahip yüzeyleri olmasıyla bilinir. Bu yüzeyleri sayesinde daha korunaklı bir etiket haline gelir. Kullanım ömrü 6-9 aya uzamış olur. Eco termal etiket ile lamine termal etiketin yüzey yapıları haricinde hiçbir farkları yoktur. Baskı türlerinden kağıt gramajlarına, yapışkanlıklarından kullanım alanlarına kadar aynıdırlar. İkisi de süreleri bittiğinde kararma eğilimi gösterirler ve nemden, ısıdan ve ışıktan etkilenirler. Kuşe ve vellum gibi etiketlerin aksine termal etiketler ribon kullanımı gerektirmez. Bu sayede maliyetlerinden bu malzeme eksilmiş olur. Hastanelerde sıra numarası olarak verilen etiketler kısa süreli kullanımları dolayısıyla termal etiketlerden tercih edilir. Bir süre sonra kararmaları önemsiz bir olaydır. Yine kargo firmaları ve hızlı tüketim gıda sektörü de çokça termal etiketlere yer verir.